Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną nie uregulowaną w przepisach prawa cywilnego. Może mieć on charakter umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług (zlecenie). Osoby wykonujące takie umowy podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla takich umów. Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się na równi z przychodami uzyskiwanymi z tytułu wykonywanych umów zlecenia i o dzieło, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnych charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W rezultacie menedżer, który ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie ma zawartą umowę kontraktu menedżerskiego, uzyskuje przychód z działalności wykonywanej osobiście. Zatem wykonywanie umowy w zakresie zarządzania nie stanowi wykonywania działalności gospodarczej. W konsekwencji kontrakt menedżerski będący umową o świadczenie usług stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Podstawą wymiaru składek jest przychód ustalony zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
źródło: Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o.
foto: pixabay.com
Jacek Budziszewski
Doradca Podatkowy, nr wpisu 11583, Dyrektor Działu Audytu Podatkowego, Kierownik zespołu ds. informacji o zmianach w przepisach prawa podatkowego, Starszy Konsultant Podatkowy, Zarządca nieruchomości nr. uprawnień 24339
Odpowiedzialny za sporządzanie opinii prawnopodatkowych, obsługę postępowań podatkowych oraz postępowań sądowo administracyjnych, sprawowanie stałych nadzorów
podatkowych, uczestnictwo w audytach podatkowych. Sprawuje nadzór nad zespołami przeprowadzającymi audyty podatkowe. Przeprowadził i nadzorował ok. 200 audytów podatkowych w największych podmiotach gospodarczych, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jacek Budziszewski uczestniczył w projektach z zakresu audytu podatkowego dla m.in. następujących podmiotów: Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Depencbrock Polska Sp. z o.o. Sp. k., PKP PLK S.A., Metro Warszawskie S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Bericap S.A., Marino Sp. z o.o., Abra S.A., Decathlon Sp. z o.o., Termo Organica Sp. z o.o., Styropol Sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Mattel Sp. z o.o., Zespół Zarządców Nieruchomości WAM Sp. z o.o., Naftor Sp. z o. o., ProCam Polska Sp. z o.o., ProCam Krobia Sp. z o.o., Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o., Kino Polska TV, Mazowiecki Bank Regionalny S.A., TVP S.A. PGNIG S.A. PGE Dystrybucja S.A. W latach 2000 – 2005 r. pracował w znanej warszawskiej kancelarii adwokackiej. Odbywał kilkukrotnie praktyki m.in. w Izolacja S.A. jako asystent Dyrektora Finansowego. Od lipca 2005 r. pracownik Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. Wieloletni współpracownik Fundacji Roberta Schumana, Fundacji Batorego oraz Sejmu i Senatu RP. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawę doktorską przygotowuje pod kierownictwem prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego. Studiował także na Podyplomowym Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Podyplomowym Studium Wyceny Nieruchomości oraz Podyplomowym Studium Zarządzania Nieruchomościami SGGW. Ukończył wiele kursów oraz szkoleń: posiada m.in. certyfikat moderatora europejskiego nr 53/02.
Jest autorem i współautorem wielu pozycji książkowych oraz licznych artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników z zakresu prawa podatkowego m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Prawnej”, „Doradztwie Podatkowym”. Redaktor prowadzący Komentarza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Specjalizuje się w podatkach bezpośrednich i majątkowych, a zwłaszcza w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od spadków i darowizn.
jacek.budziszewski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60