Wydatki na cele osobiste nie pomniejszą przychodu

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 22 maja 2014 r. (IPPB1/415-234/14-2/ES) uznał, że prezenterka telewizyjna nie pomniejszy przychodu o pieniądze wydane na dodatkową odzież bądź kosmetyki. Pieniądze przeznaczone na ten cel to wydatki osobiste, a wymagana w zawodzie kobiety dbałość o wygląd dotyczy nie tylko tego zawodu.

Sprawa dotyczyła kobiety produkującej i prowadzącej programy o tematyce ogrodniczej na zlecenie stacji telewizyjnej. Do poszczególnych nagrań kupowała odzież oraz kosmetyki, które chciała rozliczyć w kosztach podatkowych. W związku z tym zadała pytanie, czy przysługuje jej prawo zakupu odzieży, obuwia i kosmetyków do realizacji programu ogrodniczego z możliwością zaewidencjonowania w koszty uzyskania przychodu firmy?

Wnioskodawczyni uważała, że ma do tego prawo, gdyż musi prezentować określony poziom ubioru, oraz zakup kosmetyków i odzieży jest jej inwestycją w przyciągnięcie nowych widzów. Organ uznał stanowisko Wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

W opinii Organu Wnioskodawczyni spełniała tylko swoje potrzeby osobiste. Inna sytuacja dotyczyłaby np. kostiumów scenicznych, których kobieta nie mogłaby używać po programie. Wydatków na kosmetyki także nie można uznać za  koszt podatkowy. Wynika to z tego, że obowiązujące zasady współżycia społecznego wymagają, aby przedsiębiorcy wyglądali adekwatnie do wykonywanego zawodu.

źródło: Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o.
foto: pixabay.com

Kategorie: PIT.