Stosowanie do art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące; właścicielami nieruchomości lub obiektów budowanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwu lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zwartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości lub jest bez tytułu prawnego.
Zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego zostały określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Na mocy tej ustawy trwały zarząd jest formą władania przez jednostkę organizacyjną nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego. Posiadanie wykonywane w ramach trwałego zarządu jest posiadaniem zależnym, wykonywanym w ramach uprawnień przyznanych decyzją o ustanowieniu trwałego zarządu, który jest przykładem innego tytułu prawnego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W konsekwencji podmiot na rzecz którego przedstawiciel Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego ustanowił trwały zarząd na nieruchomości staje się podatnikiem podatku od nieruchomości. Stanowisko takie zajął Prezydent Miasta Szczecina w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 30 sierpnia 2013 r., sygn. WPiOL-III.310/153.2013.BP.
źródło: Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o.
Jacek Budziszewski
Doradca Podatkowy, nr wpisu 11583, Dyrektor Działu Audytu Podatkowego, Kierownik zespołu ds. informacji o zmianach w przepisach prawa podatkowego, Starszy Konsultant Podatkowy, Zarządca nieruchomości nr. uprawnień 24339
Odpowiedzialny za sporządzanie opinii prawnopodatkowych, obsługę postępowań podatkowych oraz postępowań sądowo administracyjnych, sprawowanie stałych nadzorów
podatkowych, uczestnictwo w audytach podatkowych. Sprawuje nadzór nad zespołami przeprowadzającymi audyty podatkowe. Przeprowadził i nadzorował ok. 200 audytów podatkowych w największych podmiotach gospodarczych, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jacek Budziszewski uczestniczył w projektach z zakresu audytu podatkowego dla m.in. następujących podmiotów: Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Depencbrock Polska Sp. z o.o. Sp. k., PKP PLK S.A., Metro Warszawskie S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Bericap S.A., Marino Sp. z o.o., Abra S.A., Decathlon Sp. z o.o., Termo Organica Sp. z o.o., Styropol Sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Mattel Sp. z o.o., Zespół Zarządców Nieruchomości WAM Sp. z o.o., Naftor Sp. z o. o., ProCam Polska Sp. z o.o., ProCam Krobia Sp. z o.o., Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o., Kino Polska TV, Mazowiecki Bank Regionalny S.A., TVP S.A. PGNIG S.A. PGE Dystrybucja S.A. W latach 2000 – 2005 r. pracował w znanej warszawskiej kancelarii adwokackiej. Odbywał kilkukrotnie praktyki m.in. w Izolacja S.A. jako asystent Dyrektora Finansowego. Od lipca 2005 r. pracownik Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. Wieloletni współpracownik Fundacji Roberta Schumana, Fundacji Batorego oraz Sejmu i Senatu RP. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawę doktorską przygotowuje pod kierownictwem prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego. Studiował także na Podyplomowym Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Podyplomowym Studium Wyceny Nieruchomości oraz Podyplomowym Studium Zarządzania Nieruchomościami SGGW. Ukończył wiele kursów oraz szkoleń: posiada m.in. certyfikat moderatora europejskiego nr 53/02.
Jest autorem i współautorem wielu pozycji książkowych oraz licznych artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników z zakresu prawa podatkowego m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Prawnej”, „Doradztwie Podatkowym”. Redaktor prowadzący Komentarza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Specjalizuje się w podatkach bezpośrednich i majątkowych, a zwłaszcza w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od spadków i darowizn.
jacek.budziszewski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60