Podatnik zawarł umowę, na mocy której ma prawo przedstawić nabywcy do nabycia posiadane przez niego akcje put, a nabywca zobowiązuje się do nabycia od akcjonariusza akcje w terminach za cenę i na warunkach określonych w umowie. Zapłata ceny za akcje nastąpi według wyboru kupującego bądź jednorazowo – wówczas do ceny doliczone zostaną odsetki do dnia zapłaty, bądź w oprocentowanych 12 miesięcznych równych ratach – oprocentowanie będzie naliczane od niezapłaconej części ceny i będzie płatne z każdą ratą. W takim przypadku naliczane oprocentowanie nie stanowi elementu kalkulacyjnego ceny za akcje, a stanowi dodatkowe odsetki za opóźnienie w spłacie należności.
Zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Odsetki za zwłokę są formą rekompensaty lub kary za nieterminowe regulowanie należności. Jednocześnie nie stanowią one części wynagrodzenia za dany towar lub usługę.
Zapłata odsetek za zwłokę nie może być uznana jako zapłata za dostawę towarów (są one pobierane niezależnie od wynagrodzenia za zrealizowaną uprzednio dostawę towarów, czy też za wykonaną usługę). Wpłata odsetek nie stanowi także świadczenia usług. Pomimo przepływu środków pieniężnych pomiędzy dwiema stronami nie występuje w tym przypadku czynność opodatkowana, ze względu na brak świadczenia na rzecz kontrahenta (podmiot zobowiązany do zapłaty takich odsetek nie otrzymuje żadnego świadczenia wzajemnego z tytułu ich uiszczenia). Ponadto zapłata odsetek za zwłokę ma charakter sankcyjny, jest konsekwencją niewykonania lub niewłaściwego wykonania zobowiązania umownego w następstwie niezachowania terminu płatności. Odsetki za zwłokę ze względu na swój sankcyjny charakter nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jacek Budziszewski
Doradca Podatkowy, nr wpisu 11583, Dyrektor Działu Audytu Podatkowego, Kierownik zespołu ds. informacji o zmianach w przepisach prawa podatkowego, Starszy Konsultant Podatkowy, Zarządca nieruchomości nr. uprawnień 24339
Odpowiedzialny za sporządzanie opinii prawnopodatkowych, obsługę postępowań podatkowych oraz postępowań sądowo administracyjnych, sprawowanie stałych nadzorów
podatkowych, uczestnictwo w audytach podatkowych. Sprawuje nadzór nad zespołami przeprowadzającymi audyty podatkowe. Przeprowadził i nadzorował ok. 200 audytów podatkowych w największych podmiotach gospodarczych, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jacek Budziszewski uczestniczył w projektach z zakresu audytu podatkowego dla m.in. następujących podmiotów: Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Depencbrock Polska Sp. z o.o. Sp. k., PKP PLK S.A., Metro Warszawskie S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Bericap S.A., Marino Sp. z o.o., Abra S.A., Decathlon Sp. z o.o., Termo Organica Sp. z o.o., Styropol Sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Mattel Sp. z o.o., Zespół Zarządców Nieruchomości WAM Sp. z o.o., Naftor Sp. z o. o., ProCam Polska Sp. z o.o., ProCam Krobia Sp. z o.o., Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o., Kino Polska TV, Mazowiecki Bank Regionalny S.A., TVP S.A. PGNIG S.A. PGE Dystrybucja S.A. W latach 2000 – 2005 r. pracował w znanej warszawskiej kancelarii adwokackiej. Odbywał kilkukrotnie praktyki m.in. w Izolacja S.A. jako asystent Dyrektora Finansowego. Od lipca 2005 r. pracownik Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. Wieloletni współpracownik Fundacji Roberta Schumana, Fundacji Batorego oraz Sejmu i Senatu RP. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawę doktorską przygotowuje pod kierownictwem prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego. Studiował także na Podyplomowym Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Podyplomowym Studium Wyceny Nieruchomości oraz Podyplomowym Studium Zarządzania Nieruchomościami SGGW. Ukończył wiele kursów oraz szkoleń: posiada m.in. certyfikat moderatora europejskiego nr 53/02.
Jest autorem i współautorem wielu pozycji książkowych oraz licznych artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników z zakresu prawa podatkowego m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Prawnej”, „Doradztwie Podatkowym”. Redaktor prowadzący Komentarza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Specjalizuje się w podatkach bezpośrednich i majątkowych, a zwłaszcza w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od spadków i darowizn.
jacek.budziszewski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60