Nowy portal Ministerstwa Finansów dostępny już w wakacje

Nowy portal Ministerstwa Finansów zostanie uruchomiony prawdopodobnie w sierpniu 2014 r. Od sierpnia poprzez portal będzie można rozliczać podatek od czynności cywilnoprawnych, kartę podatkową oraz podatek od spadków i darowizn. W 2015 roku portal umożliwi obsługę PIT, w 2016 r. CIT, zaś w 2017 będzie można rozliczać przez niego również podatek od towarów i usług. Wykonawcą i firmą wdrażającą cały projekt i portal jest giełdowa spółka Sygnity SA.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty dwóch rozporządzeń, które są związane z uruchomieniem specjalnego portalu, który w swoim założeniu ma służyć do wymiany informacji między podatnikiem a fiskusem. Według resortu finansów konstrukcja nowego portalu przewiduje, że każdy podatnik będzie miał na nim swoje konto, które zawierać będzie m.in. historię rozliczeń oraz podatkowe naliczenia bieżące. Na koncie podatnika znajdować się będzie wstępnie wypełniona jego deklaracja podatkowa, która zostanie wygenerowana przez nowy system na podstawie wcześniej zebranych danych. Dostęp do portalu mogą mieć nie tylko podatnicy i płatnicy (np. notariusze), ale także osoby je reprezentujące, na przykład doradcy podatkowi. Podatnik będzie mógł upoważnić do korzystania ze swojego konta także inne osoby, jeśli ich dane zostaną zweryfikowane w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników.

W uzasadnieniach projektów przewidziano, że z nowych możliwości kontaktu z fiskusem będzie mogło skorzystać około 70 tys. podatników składających deklaracje PCC, PSD oraz  rozliczających się w  formie karty podatkowej. Portal ma ułatwić dostęp podatników do urzędów skarbowych, jednak jest to tylko jedna z opcji. Oznacza to, że podatnicy będą mogli składać dokumenty tak jak do tej pory.

źródło: Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o.
foto: mf.gov.pl