Instytucja kredytu kupieckiego nie jest uregulowana bezpośrednio przepisami prawa, jednak występuje powszechnie w obrocie gospodarczym. Kredyt kupiecki jest to instytucja polegająca na udzieleniu przez sprzedawcę kupującemu odroczonego terminu płatności. W tym przypadku występuje zgoda sprzedającego na otrzymanie zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę po terminie dostawy lub wykonania usługi. Udzielenie takiego kredytu może być przez strony potwierdzone np. umową, korespondencją handlową, ogólnymi warunkami sprzedaży, bądź może wynikać wyłącznie z terminu płatności określonego w fakturze.
Należy jednak zwrócić uwagę na regulacje zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15b ust. 2 tej ustawy jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmieszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentu dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie. Zmniejszenia dokonuje się w miesiącu, w którym upływa ten termin. W omawianym przypadku udzielenia kredytu kupieckiego na okres np. około 3 lat zaliczenie otrzymanej faktury do kosztów uzyskania przychodów będzie powodowało obowiązek dokonania korekty tych kosztów po upływie 90 dni. Zatem zaleca się nie uwzględnianie faktury kosztach podatkowych w chwili jej otrzymania, ale dopiero z chwilą uregulowania zapłaty w terminie wynikającym z udzielonego kredytu kupieckiego.
Jacek Budziszewski
Doradca Podatkowy, nr wpisu 11583, Dyrektor Działu Audytu Podatkowego, Kierownik zespołu ds. informacji o zmianach w przepisach prawa podatkowego, Starszy Konsultant Podatkowy, Zarządca nieruchomości nr. uprawnień 24339
Odpowiedzialny za sporządzanie opinii prawnopodatkowych, obsługę postępowań podatkowych oraz postępowań sądowo administracyjnych, sprawowanie stałych nadzorów
podatkowych, uczestnictwo w audytach podatkowych. Sprawuje nadzór nad zespołami przeprowadzającymi audyty podatkowe. Przeprowadził i nadzorował ok. 200 audytów podatkowych w największych podmiotach gospodarczych, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jacek Budziszewski uczestniczył w projektach z zakresu audytu podatkowego dla m.in. następujących podmiotów: Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Depencbrock Polska Sp. z o.o. Sp. k., PKP PLK S.A., Metro Warszawskie S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Bericap S.A., Marino Sp. z o.o., Abra S.A., Decathlon Sp. z o.o., Termo Organica Sp. z o.o., Styropol Sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Mattel Sp. z o.o., Zespół Zarządców Nieruchomości WAM Sp. z o.o., Naftor Sp. z o. o., ProCam Polska Sp. z o.o., ProCam Krobia Sp. z o.o., Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o., Kino Polska TV, Mazowiecki Bank Regionalny S.A., TVP S.A. PGNIG S.A. PGE Dystrybucja S.A. W latach 2000 – 2005 r. pracował w znanej warszawskiej kancelarii adwokackiej. Odbywał kilkukrotnie praktyki m.in. w Izolacja S.A. jako asystent Dyrektora Finansowego. Od lipca 2005 r. pracownik Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. Wieloletni współpracownik Fundacji Roberta Schumana, Fundacji Batorego oraz Sejmu i Senatu RP. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawę doktorską przygotowuje pod kierownictwem prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego. Studiował także na Podyplomowym Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Podyplomowym Studium Wyceny Nieruchomości oraz Podyplomowym Studium Zarządzania Nieruchomościami SGGW. Ukończył wiele kursów oraz szkoleń: posiada m.in. certyfikat moderatora europejskiego nr 53/02.
Jest autorem i współautorem wielu pozycji książkowych oraz licznych artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników z zakresu prawa podatkowego m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Prawnej”, „Doradztwie Podatkowym”. Redaktor prowadzący Komentarza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Specjalizuje się w podatkach bezpośrednich i majątkowych, a zwłaszcza w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od spadków i darowizn.
jacek.budziszewski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60