Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne, zgłoszenie INTRASTAT to przekazanie organom celnym, w wymaganej formie i w określony sposób, informacji dla celów ewidencji i statystyki dotyczącej obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty. Jednocześnie za osobę zobowiązaną do złożenia tej informacji uznaje się osobę prawną uczestniczącą w obrocie towarowym z państwami członkowskimi Wspólnoty i zobowiązaną do przekazywania informacji dla celów ewidencji i statystyki dotyczącej obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, treść zgłoszenia uzależniona jest od wielkości obrotu podatnika. W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, w zgłoszeniu INTRASTAT wypełnia się następujące pola:
- okres sprawozdawczy;
- rodzaj deklaracji;
- kod izby celnej, do której adresowane jest zgłoszenie INTRASTAT;
- odbiorca – w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo nadawca – w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
- przedstawiciel – w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela;
- łączna wartość fakturowa w PLN;
- łączna wartość statystyczna w PLN;
- łączna liczba pozycji;
- numer pozycji;
- opis towaru;
- kod kraju wysyłki – w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo kod kraju przeznaczenia – w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
- kod warunków dostawy;
- kod rodzaju transakcji;
- kod towaru;
- kod rodzaju transportu;
- kod kraju pochodzenia – w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie;
- masa netto (w kg);
- ilość w uzupełniającej jednostce miary;
- wartość fakturowa w PLN;
- wartość statystyczna w PLN;
- wypełniający.
W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie lub statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, w zgłoszeniu INTRASTAT podaje się dane, o których mowa w § 14 pkt 1-6, 8-11, 13, 14, 16-19 oraz 21 (zaznaczono powyżej kursywą).
Na 2013 r. Główny Urząd Statystyczny następujące wartości progów statystycznych dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej:
1) próg podstawowy:
- dla przywozu 1.100.000 zł
- dla wywozu 1.100.000 zł
2) próg szczegółowy:
- dla przywozu 42.000.000 zł
- dla wywozu 76.000.000 zł