Bibułki do tytoniu wykonane z tytoniu są wyrobem tytoniowym – Akcyza

Taka konstatacja wynika z interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2014 r. (IBPP4/443-492/13/EK).

Organ ten wskazał, że zgodnie z art. 98 ust. 7 ustawy o podatku akcyzowym, produkty składające się w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 4, są traktowane jako cygara i cygaretki. Natomiast zgodnie z ust. 8 produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.

Stosownie do powyższego, produkt w postaci „bibułek do tytoniu” spełnia kryteria z przepisu art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, gdyż produkt ten to prostokątne arkusiki (owijki) wykonane ze sprasowanego tytoniu odtworzonego barwy brązowej, o grubości zbliżonej do grubości liścia tytoniowego – tzw. folii tytoniowej, zawierający nikotynę. Co więcej, produkt ten służy do sporządzania cygaretek i nadaje się do palenia.

W ocenie organu nie ma znaczenia, że produkt sam w sobie nie jest bezpośrednio stosowany do palenia. Nie zmienia to bowiem faktu, że jako produkt powstały ze sprasowanego tytoniu nie będący papierosem, cygarem lub cygaretką – wykorzystywany do sporządzania cygaretek – nadaje się do palenia.

A zatem, w ocenie organu, zgodnie z art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, bibułki do palenia wykonane z tytoniu należy uznać za tytoń do palenia, którego m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Tym samym dokonanie tej czynności powoduje powstanie obowiązku podatkowego, a dokonujący WNT jest podatnikiem tego podatku zobowiązanym do jego zapłaty.

źródło: Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o.